FPr1

S Jayrem jsme se nechali vyhecovat na zkoušku FPr1, a tak jsme se 13. dubna 2014 dostavili na cvičák KK VFU v Nových Dvorech. Zkoušku posuzoval Milan Oliva. Do tohoto dne Jayro nikdy nešel 300 krokovou nepropamlskovanou stopu. A v tréninku mi velmi často na stopu kašlal, pokud na ní nebylo dostatek odměn. To se postupným tréninkem zlepšilo, ale zkrátka stále to nebylo perfektní. Proto jsem, asi poprvé v mé kynologické kariéře, nastupovala na zkoušku s tím, že zkoušku pravděpodobně nesplníme.

 

Ilustrativní fotka z tréninkuPodmínky na stopu ten den byly naprosto ideální. Bylo pod mrakem bez deště a větru. Terén na stopu tvořila vyšší vlhká vojtěška. Stopa tvořila úplný tunel viditelným i okem. Navíc jsme dostali stopu s dvěma pravými lomy doprava. Což je pro pravotočivého Jayra naprostá výhra. V trénincích mi totiž pokaždé na lomu nejprve zahne doprava, a když zjistí asi po jednom až dvou metrech, že tam stopa nepokračuje, vrátí se a teprve pak jde až doleva. Zkrátka a dobře vše naprosto perfektní.

 

Nicméně Jayrův výkon na stopě již perfektní nebyl. Hned ve výšlapu trochu řešil vlaječku (normálně ji nepoužíváme), ale nakonec se rozešel. Na stopě působil velmi znuzeně. Chvílemi udělal drobné vlnovky (podle mě si v té vojtěšce vybíral pro něj lepší cestu). Navíc se několikrát ohlédl po rozhodčím, když silněji zašoupal ve vojtěšce. Samozřejmě v tréninku mi do té doby nikdy nikoho neřešil a ničeho si nevšímal, i kdyby šoupal nohama sebevíc.

 

Největší katastrofou se pro nás stal onen výherní pravý lom doprava. Jayro mi poprvé zatočil DOLEVA. Samozřejmě, že pak lom přešel, a to o aspoň pět metrů. Následně se začal vracet v oblouku až se dostal za mě. V tento moment by nás mohl rozhodčí i diskvalifikovat, naštěstí se rozhodl to na „jedničkách“ ještě tolerovat a ztrhl nám jen 8 bodů. Jayro poté stopu opět našel a pokračoval.

 

JayroPředmět zalehl celkem pěkně i když křivě. Další průběh stopy byl již podobný. Druhý lom také vypracoval obloukem (opět zabočil nejprve doleva). A poslední předmět zalehl velmi váhavě a opět křivě, ale zalehl.

 

Celkem jsme tak získali 75 bodů ze 100 a dostali známku uspokojivě, čímž jsme úspěšně složili zkoušku FPr1. Určité problémy se na stopě vyskytli, přesto mi Jayro udělal radost, že stopu nevzdal a vypracoval ji. Také zalehl oba předměty. Nicméně stále máme před sebou spoustu práce.

 

Po skončení stopy a krátkém odpočinku jsem si s Jayrem zkusila nanečisto vyhledávání předmětů dle Stpr1 v prostoru, kde tato zkouška proběhla. Nutno říct, že zkouška byla také ve vojtěšce a většině psů činila problém. Ze čtyř psů zkoušku splnili jen dva a z toho jen jeden dokázal najít oba předměty.

 

Jayro byl šikovný a oba předměty našel a to celkem rychle. Ale nutno dodat, že já na rozdíl od zkoušených věděla, kde jsou schované. Upřímně si nejsem jistá, jak moc bychom byli úspěšní, kdybych nevěděla, kde jsou. Navíc na zkoušce pracují nervy. Rozhodně máme i v této oblasti ještě hodně prostoru pro trénink.

 

Suma sumárum tento den nám přinesl mnoho zkušeností a opět nás trochu postrčil vpřed.