Výcvikový víkend záchranných psů

Všichni účastníciNa konci března jsme se s Jayrem účastnili víkendového výcviku záchranných psů v plošném a sutinovém vyhledávání v Červené Řečici. Výcvik vedl Martin Brandner. Bylo nás celkem šest cvičících včetně Martina. S Jayrem jsme byli jediní, kteří nebyli členem záchranné brigády.

 

V pátek jsme měli krátkou přednášku a ukázku Bowenovi masáže pro psy od Gabriely Kolmanové. Poté nám Martin pověděl teorii k vyhledávání na ploše a také spoustu zkušeností ze skutečného vyhledávání, ze zkoušech, atestů, apod. Řada z těchto zkušeností byly opravdu zajímavé a podnětné. Z teorie k vyhledávání pro mě již tolik nového nebylo, protože naprostou většinu těchto informací jsem věděla od Ivči Lžičářové. Ivi díky. Děláme to dobře ;o)
 

V sobotu pak nadešla praktická část. Dopoledne jsme dělali především přímé označování. Především proto, abychom poznali jednotlivé psy a také proto, že to psy opravdu baví. Jayro byl perfektní. Krásně a bez problémů štěkal, aniž by figuranta otravoval. Udělal mi radost.

 

Odpoledne jsme pak dělali již těžší věci a to i dva figuranti najednou a učili se práci s větrem. Jayro byl šikovný ale dva schovaní figuranti byl pro nás již oříšek. První nebyl problém, ale druhý byl dál než bylo třeba a bylo nutné, aby se Jayrovi ukázal. Poté byl již Jayro schopný ho najít a označit. Každopádně i to je pro nás zkušenost a víme, na čem máme ještě pracovat.

 

V neděli jsme pak vyrazili do Želiva na pilu, kde jsme trénovali sutiny. Jayro prostředí vůbec neřešil a figuranta bez problémů označoval. Konečně jsme se také seznámili se spodním úkrytem (figurant v kanálu). Nejprve byl Jayro nejistý ale zvládl to. Také nalezení osoby v tmavém koutě, kde nic neviděl a musel pracovat jen čichem, bylo napoprvé trochu nejisté. Figuranta musel chvíli hledat, a když ho našel chvíli ho očichával a pak se teprve samostatně rozštěkal. Ale při druhém pokusu už Jayro figuranta označil mnohem rychleji a jistěji.

 

Celý víkend Jayro pracoval na jedničku. Byl soustředěný, akční, zkrátka perfektní. Všichni ho chválili jaký má temperament a jak hezky pracuje. Je to můj šikulínek. :)

 

Na závěr ještě video z celého víkendu, které natočil a sestřihal Martin Brandner. Fotky z víkendu najdete zde.