Zlaté doly u Jílové

Protože jsme nemohli jet na mistrovství republiky v dogfrisbee, vyrazili jsme v sobotu 6. září aspoň na krátký výlet do Jílové u Prahy. Jayro si pět dní předtím namohl šlachu na zadní pacce, ale momentálně již nekulhal, a tak jsem si řekla že by takový 7 km výlet zvládnou mohl.

 Společná u viaduktu

Autem jsme dojeli do Jílové a poté jsme pěšky vyrazili po zelené značce na Boží skálu, kde byl krásný výhled do krajin. Odtud jsme pokračovali přes Borek do Žampachu k Sázavě. Tady jsme se napojili na žlutou značku, prohlídli si nejvyšší viadukt ve střední Evropě a došli jsme až ke zlatonosným dolům.

 

Doly, které jsou přístupné veřejnosti, jsou dva. Důl svatého Josefa a důl Svatého Antonína Paduánského. My navštívili důl svatého Antonína, u kterého je prohlídka trochu dobrodružnější a rozhodně to není nic pro klaustrofobiky.

 

Náhled do dolu svatého JosefaPřed vstupem do dolu dostanete bílý plášť, helmu a svítilnu. Poté vstoupíte do naprosté tmy osvětlené jen vaší baterkou. Zde také dostanete malou ochutnávku toho, jaké to bylo být horníkem ve středověku. Asi 20 m musíte vyšplhat po hodně úzkém dřevěném žebříku skrz opravdu těsnou průrvu. V tento moment se helma skutečně vyplatí. A když už si přestanete odírat hlavu a záda o skálu a konečně vylezete tak pozor vpravo je propast dolů k začátku prohlídky. Pak ještě projít pod pavouky na stropě. A prostor mezi vaší sehnutou hlavou a stropem není velký. Zkrátka úžasný zážitek.

 

Druhý důl jsme již nestihli, ale aspoň máme důvod se sem zase vrátit. Cesta zpět do Jílové uběhla už rychle. Jediné negativum bylo, že Jayro na konci začal opět trošku kulhat. Přece jen jsem to neodhadla, ale nyní vím, že nejet na mistrovství republiky bylo správné rozhodnutí.